Ciekawe miejsca, Woj. dolnośląskie

Lądek Zdrój – piękne miasto uzdrowiskowe

Jednym z najpiękniejszych polskich miast jest Lądek Zdrój, leżący pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami, czyli w Kotlinie Kłodzkiej. Miasto to znajduje się 480 metrów nad poziomem morza.

Coś dla zdrowia

Lądek Zdrój jest najstarszym uzdrowiskiem na całej Ziemi Kłodzkiej. Miastem stał się oficjalnie około roku 1325, ale wzmianki o wodach mineralnych pochodzą już z 1272 roku. Te wody to radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe. Co ciekawe, pierwsze uzdrowisko wybudowano już w 1498: znalazły się tam zakład kąpielowy, kaplica i gościniec. Nazwano je imieniem Świętego Jerzego. Obiekt ten istniej do dzisiaj. Można znaleźć go pod nazwą Zakład Przyrodoleczniczy „Jerzy”. Jest on najstarszym obiektem uzdrowiskowym w Polsce, oraz jednym z najstarszych w całej Europie. Niemal wszystkie obiekty uzdrowiskowe, które można tam znaleźć teraz, powstały w drugiej połowie XIX wieku. Obiektów tych jest naprawdę dużo. Kuracje polegają przede wszystkim na leczniczych kąpielach. Leczy się tam schorzenia układu ruchu pourazowe i reumatologiczne a także choroby skóry. Nie można zapomnieć także, że w Lądku Zdroju powstało wiele obiektów SPA i całych Hoteli SPA, które oferują wiele dobroczynnych kuracji.

Jeśli planujesz wyjazd do uzdrowiska sprawdź Hotel Spa Alhambra w Lądku Zdrój.

Coś dla oka

Będąc w Lądku Zdroju ma się okazję zobaczyć kilka naprawdę ciekawych atrakcji turystycznych i zabytków. Jednym z najstarszych jest zbudowany w 1565 roku most kamienny św. Jana na rzece Biała Lądecka. Na jego środku ustawiono barokową figurę św. Jana Nepomucena. Innym interesującym miejscem jest Park Zdrojowy (na ulicy Zdrojowej). Znajduje się w nim zakład przyrodoleczniczy Zdrój „Wojciech”, a w nim okrągły basen z wodą termalną. Wokół niego stoją XIX-wieczne, marmurowe wanny do kąpieli perełkowych. W parku warto także zobaczyć Pijalnię Wód Mineralnych i piękną fontannę. W centrum miasta znajduje się Rynek z kolorowymi, renesansowymi i barokowymi kamienicami, oraz z neorenesansowym ratuszem. Obok ratusza można obejrzeć piaskowcowy pręgierz z 1666 roku oraz barokową rzeźbę Trójcy Świętej.