Relaks w Spa

Na czym polega masaż bańką chińską?

Bańska chińska od tysięcy lat stosowana jest w medycynie naturalnej, ponieważ pomaga zniwelować ból kręgosłupa, a także dolegliwości mięśniowe, jednak warto również wiedzieć o tym, iż znalazła bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii. Czym jednak jest bańka chińska i na czym polega masaż przy jej użyciu?

Czym jest bańka chińska?

Bańka chińska to odmiana bańki próżniowej, której zadaniem jest wysysanie powietrza pod ciśnieniem. Bańki chińskie najczęściej wykonane są z gumy, jednak można również spotkać takie, które powstały ze szkła lub bambusa. Cechą charakterystyczną takich baniek jest fakt, iż mają one zaokrąglone brzegi oraz okrągły kształt, dzięki czemu bez problemu mogą zassać skórę. Jeśli chodzi natomiast o technikę masażu bańki chińskiej, to zaczerpnięto ją z tradycyjnej chińskiej medycyny ludowej, która w dawnych czasach wykorzystywana była przede wszystkim do leczenia objawów przeziębienia oraz grypy. Obecnie gumowe bańki chińskie wykorzystywane są do masażu, którego zadaniem jest eliminacja cellulitu oraz wygładzenie skóry.

Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii

Bańka chińska znalazła bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii, ponieważ wspomaga usuwanie cellulitu, redukuje tłuszcz zlokalizowany na brzuchu, zmniejsza widoczność świeżych rozstępów, a także modeluje sylwetkę.

Na czym polega masaż bańką chińską?

Przed przystąpieniem do masażu skórę należy natłuścić oliwką, dzięki czemu bańka będzie bez problemu sunęła po skórze. Każdy zestaw składa się z czterech baniek o różnej wielkości, których rozmiar dobierany jest zgodnie z obszarem wykorzystania. Podczas zabiegu bańka przystawiana jest do skóry, po czym konieczne jest wypuszczenie z niej powietrza. W ten sposób powstaje podciśnienie, które powoduje zassanie skóry oraz tkankę znajdującą się pod nią do wnętrza bańki. Następnie osoba wykonująca masaż przesuwa bańkę po skórze, wykonując okrężne ruchy – zawsze w kierunku węzłów chłonnych. Dzięki temu zostaje pobudzone krążenie krwi, przez co toksyny znajdujące się w organizmie zostają wydalone. Skóra z początku jest zaczerwieniona, jednak z czasem zaczyna się wygładzać i ujędrniać. Czasem zdarza się, że na skórze powstają siniaki, jednak są one wynikiem nieumiejętnego masowania ciała. Cały zabieg trwa od 15 do nawet 60 minut w zależności od tego, która partia ciała poddawana jest masażowi. Aby efekty były jak najlepsze, konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów w równych odstępach czasowych.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Pomimo tego, iż masaż bańką chińską pomaga wygładzić skórę oraz ją ujędrnić, to jednak nie zawsze może zostać wykonany. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim choroby nowotworowe, gorączkę, stwardnienie rozsiane, padaczkę, cerę naczynkową, hemofilię, niewydolność krążenia, okres ciąży i karmienia piersią, nadciśnienie tętnicze, miesiączkę, a także wiek, ponieważ taki masaż nie może zostać przeprowadzony u osób powyżej 80 roku życia, a także poniżej 18 roku życia.