Zabiegi w Spa

Przebieg i działanie różnych zabiegów wodnych

Wodolecznictwo jest jedną z metod leczenia, którą w medycynie wykorzystuje się od setek lat. Działanie wody pod różnymi jej postaciami ma bowiem dobroczynny wpływ na zdrowie i może pomóc w poprawie krążenia, jędrności skóry czy w poprawieniu napięcia mięśni po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych. Najczęściej wykorzystywaną właściwością wody nie jest jednak jej leczniczy charakter, lecz działanie uspokajające. W szerokiej ofercie zabiegów wodnych znajduje się prawie 120 różnych metod, które sprzyjają rozluźnieniu mięśni, redukcji stresu i odprężeniu.

1. Kąpiel perełkowo-ozonowa

Jest to kąpiel z masażem automatycznym, który odbywa się w wodzie o 37- 38 stopniach Celsjusza. W kabinie z wodą znajduje się ponad 120 dysz, które doprowadzają do wody olbrzymią ilość pęcherzyków ozonu, jakie pod wpływem wysokiego ciśnienia masują całe ciało. Metoda ta korzystnie wpływa na układ krwionośny, ponieważ rozszerza naczynia włosowate, poprawia krążenie krwi, a także stymuluje naczynia limfatyczne.

2. Hydromasaż

Technika hydromasażu polega na wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem do wykonania masażu. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w rehabilitacji, gdyż pomaga w walce z bólem związanym z różnego rodzaju zwyrodnieniami, a także korzystnie działa na ruchomość stawów. Kolejnymi jego właściwościami są także rozluźnienie mięśni i redukcja uczucia stresu, które przydadzą się szczególnie zapracowanym osobom. Masaże wodne są bowiem bardzo korzystne dla samopoczucia.

Sprawdź również –> Jak zrelaksować duszę i ciało.

3. Kąpiel perełkowa

Podobnie jak w przypadku kąpieli perełkowo-ozonowej, kąpiel perełkowa polega na zanurzeniu się w wodzie z licznymi pęcherzykami powietrza. Gdy pacjent wchodzi do ciepłej wody (gospodarczej albo siarczkowo-fluorowej), znajdująca się na dnie basenu sprężarka zaczyna wytwarzać liczne pęcherzyki powietrza. Metoda ta od lat jest stosowana w medycynie. Zaleca się ją osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczno- zwyrodnieniowe, zaburzenia krążenia, nadciśnienie, obniżone napięcie mięśni, bezsenność, nerwicę, zaburzenia perystaltyki jelit i ogólne osłabienie organizmu, jak również osobom po urazach w czasie trwania rehabilitacji.

4. Kąpiel solankowa

Z leczniczej kąpieli solankowej bardzo często korzystają pacjenci różnych uzdrowisk, ponieważ jest to bardzo przyjemna metoda leczenia. Polega ona na kąpieli w basenie z solanką, czyli w wodzie chlorkowo- sodowej, która jest wzbogacona minerałami. Czas pierwszej kąpieli nie przekracza 10-12 minut, a jej maksymalna długość powinna wynosić 20-24 minut. Terapia ta korzystnie działa na m.in. układ krążenia, układ oddechowy oraz układ nerwowy.

5. Bicz szkocki

Ta technika hydromasażu korzystnie działa na przemianę materii, a także wpływa stabilizująco na autonomiczny układ nerwowy, dlatego stosuje się go na przykład przy zaburzeniach ukrwienia obwodowego, nerwobólach, a także leczeniu nerwic. Bicz szkocki polega na wywieraniu odpowiedniego ucisku na ciało za pomocą uderzającego w nie wysokiego ciśnienia wody o zmiennej temperaturze.

Wymienione powyżej techniki hydromasażu można wykonać w Hotelu Alhambra w Kotlinie Kłodzkiej.