Ciekawe miejsca

Spa nad jeziorem, w górach czy nad morzem – gdzie warto pojechać?

Spa jest magicznym miejscem, w którym możemy połączyć relaksujące zabiegi ze zwiedzaniem okolicy. Jadąc do SPA nie trzeba wcale wychodzić poza ośrodek, by zaznać wspaniałego wypoczynku. W tym przypadku warto wybrać to, które jest najbliżej, ponieważ otoczenie nie gra dla nas żadnej roli. Kiedy jednak chcemy zażyć zarówno błogich masaży, zabiegów w salonach piękności, ale też pospacerować, pozwiedzać lub po prostu pobyć w pięknej okolicy, wybór nie jest już taki prosty. Wachlarz ośrodków oferujących zabiegi i kuracje jest tak duży, że znajdziemy je niemal w każdym zakątku naszego kraju. Co więc wybrać? Warto przeanalizować jakie aktywności poza zabiegami SPA nas interesują. Krótka analiza zawarta w dalszej części artykułu powinna pomóc choć częściowo uporać się z tą trudną decyzją.

Spa nad morzem – kuracja jodowa i wypoczynek na plaży

Kiedy pomyślimy o relaksie i wypoczynku mamy z reguły przed oczyma plaże i morze. Jest to jednoznaczny obraz doczesnego raju. Nie trzeba więc daleko szukać i na wypoczynek wybrać się do SPA nad morzem Bałtyckim.
Nie ważne czy mamy zamiar jedynie leżeć na plaży, czy też aktywnie spędzać czas. Polskie wybrzeże oferuje mnóstwo rozmaitych rozrywek i atrakcji, które zadowolą niemalże każdego. Będąc nad morzem możemy spróbować kitesurfingu lub jazdy motorówką. Inną opcją jest pozostanie przy tradycyjnych aktywnościach, takich jak jazda na rowerze, rolkach czy też długich spacerach po plaży przy zachodzie słońca.
Dodatkowym atutem wypoczynku nad morzem, szczególnie jesienią, jest jod. Dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych jest on cudowną kuracją. Inhalację jodem zaleca się również chorowitym dzieciom, dlatego warto zabrać swoje pociechy razem ze sobą.
Dla osób, które nie lubią małych miasteczek i odpoczynku „z dala od cywilizacji” wspaniałym kompromisem mogą być duże miasta takie jak Gdynia, Gdańsk czy Kołobrzeg.

Spa w górach – wspaniałe widoki i trekking

Zaśnieżone szczyty wyglądają pięknie zarówno ze stoku jak i z perspektywy podziwiania ich podczas kąpieli w gorących basenach. SPA w górach to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które chciały by spędzić czas aktywnie, a wieczorem zrelaksować się na masażach lub w jacuzzi. Nie bez powodu jak grzyby po deszczu wyrastają ośrodki SPA w rejonach górskich znanych z ciepłych wód podziemnych.
Góry to nie tylko aktywny wypoczynek, ale również wspaniałe widoki. Miejsca do których prowadzą najróżniejsze szlaki piesze, często są również dostępne z kolejek lub wyciągów krzesełkowy. Nie trzeba już więc nienagannej kondycji, by podziwiać panoramę z Kasprowego Wierchu. Propozycji miejsc w które możemy się udać jest bardzo wiele, na czele z Zakopanem oraz Białką Tatrzańską.

Spa nad jeziorem – żagle i piękna przyroda

Sielska atmosfera polskiego pojezierza powoduje, że łatwiej jest się nam zrelaksować. Odbijająca promienie słońca tafla wody, szumiące na wietrze pałki oraz trawy wprowadzają atmosferę spokoju i wewnętrznego wyciszenia.
SPA nad jeziorem jest idealnym miejscem na ćwiczenie jogi o wschodzie słońca na pobliskim molo. Dla osób bardziej aktywnych ciekawą opcją mogą być również żagle. Nie trzeba od razu posiadać żeglarskiego patentu, aby skorzystać z uroków spędzenia popołudnia na łódce, ale też na kajaku.
Mazury są także świetnym miejscem na rower. Region przecina wiele ścieżek rowerowych, na których przy okazji pobytu w SPA można też spalić nadprogramowe kalorie.
Przyroda otaczająca jeziora obfituje w ogromną ilość wodnych ptaków oraz małych ssaków, nie wspominając o rybach. Faunę i florę obserwować można w parkach narodowych i krajobrazowych.
Fascynująca przyroda to jednak nie wszystko, trzeba także pamiętać o uroczych miasteczkach, takich jak Mikołajki, Mrągowo czy Giżycko.

Niezależnie na co ostatecznie się zdecydujemy, nie zapominajmy o tym że chodzi przede wszystkim o relaks i odpoczynek od codziennego życia. Warto odciąć się na chwilę od portali społecznościowych, pracy, czy problemów rodzinnych i całkowicie oddać się chwili. Wakacje w SPA pomogą nam zreperować nie tylko ciało, ale i oczyścić umysł, dając nowe siły na powrót do szarej rzeczywistości.